Hlavná stránka

Zadajte hľadaný výraz

Vďaka za WWW ... a iné
Die Deutsch-Slowakische Begegnungsschule

Nekupujte drahé informačné systémy!!!
... keď si ich môžete prenajať ... kliknite a uvidíte

Ako a prečo vznikol Parašutistický klub SNA

Predsedníctvo komisie parašutizmu SNA na svojom jesennom zasadaní 2004 rozhodlo o založení nového parašutistického klubu vo forme občianskeho združenia, ktoré by sa malo stať súčasťou SNA, ako jeden z ďalších aeroklubov. Táto myšlienka sa nezrodila zo dňa na deň, ale predsedníctvo komisie sa ňou zaoberalo už dlhšiu dobu, aj na základe podnetov, ktoré prichádzali od Vás parašutistov.

Hlavným dôvodom však bola skutočnosť, že tradičný pohľad na nutnosť fungovania v štandartnom type aeroklubu zmenila doba a parašutizmus sa najmä pre novú generáciu parašutistov stáva v dobrom slova zmysle individuálnym športom. Je to celkom prirodzený vývoj, pretože na rozdiel od leteckej plachtárskej alebo motorovej činnosti, vykonávanie parašutistického športu už nie je tak odkázané na spoločné využívanie leteckej techniky, jej spoločného hangárovania, ako aj celého s tým súvisiaceho servisu.

Aj preto sa ukázala potreba, aby parašutisti mali vlastný právny subjekt - aeroklub, ktorý pre začínajúcich športových parašutistov vytvorí zjednodušené podmienky členstva v SNA (legislatívnej požiadavky na registráciu a vydanie preukazu parašutistu) a uľahčí existenciu aj parašutistom „bezdomovcom“, ktorí sa formálne a na diaľku stávali členmi rôznych aeroklubov s najnižším členským, len aby stanovené legislatívne podmienky splnili.

Ďalším dôvodom bolo vytvoriť klub, ktorý by svojou činnosťou a v rámci svojich možností vytváral podmienky na zabezpečovanie a organizovanie domácich športových aktivít a súťaží a zabezpečenie reprezentácie. Filozofia založenia parašutistického klubu bola od začiatku postavená na dvoch podmienkach:
  • po zaregistrovaní stať sa súčasťou SNA
  • riadiace orgány klubu musia kopírovať riadiace orgány Komisie parašutizmu SNA.
Dodržanie týchto dvoch podmienok by malo byť zárukou, aby dianie v Parašutistickom klube mala možnosť ovplyvňovať široká parašutistická verejnosť SNA.

V zmysle vyššie uvádzaných skutočností Predsedníctvo komisie parašutizmu na základe svojho uznesenia z 3.11.2004 vykonalo potrebné legislatívne kroky k zaregistrovaniu nového občianskeho združenia pod názvom PARAŠUTISTICKÝ KLUB Slovenského národného aeroklubu (skratka PK SNA).

Následne dňa 26.2.2005 na Pléne SNA bol PK SNA prijatý za člena SNA.